דילוג לתוכן
27 ביוני 2013 / kirschilan

על אינדיאנים, שועלים וארנבות, והדוד סאם


אבי, עליו השלום, סיפר לי פעם על יער בארצות הברית, שבו חיו ארנבות רבות, וגם שועלים למכביר. היער היווה יעד למטיילים רבים, וליבם נכמר על הארנבות המסכנות, שהשועלים תופסים אותן ומקפחים את חייהם. וכך בא האדם הנאור, והחליט להציל את הארנבות, על-ידי כך שהרחיק את השועלים, אם בציד (סיכול ממוקד, במונחי היום?), אם בלכידה והגלייה  למקומות אחרים וכולי. שמחו הארנבות העליזות, צהלו והתרבו, אכלו בשקט ובהנאה עד אשר החריבו את היער כולו. היום אין שועלים, אין ארנבות. וגם אין יער.

הסיפור הזה מספר לנו את ההוויה הצפון-אמריקאית: באנו, כבשנו, מיגרנו את הנגע האינדיאני, כמו שהבנו אותו אז, וכמו שקראנו לו, בשוגג, בשם של תושבי הודו, ועכשיו אנחנו מלאים רגשות אשם, ורוצים לעשות תיקון.

מקור לתמונה: http://www.flickr.com/photos/36254750@N05/4918437843/ מאת Sukwendo

התיקון הזה מלווה את ארצות הברית עד היום, ולאורך ההסטוריה. כך היה גם באפגניסטאן – עזרנו למורדים המסכנים והאומללים כנגד הקומוניסטים האכזריים, וכך המצאנו את הטאליבאן ואת אל-קעידה.

את אותו התיקון, כביכול, ארצות הברית עושה גם היום בסוריה. ורק אללה יודע איזה תוצאות והשלכות יהיו לחיזוק המחתרת הסורית בכלי מלחמה.

הניסיון מראה שארצות הברית תמשיך לעזור לעמים ולמדינות וגם למיעוטים בתוכה להתגבר על איום מצד אויב אכזר או אסון צבע זה או אחר. אני רוצה לשער שהסיבה היא רגשות אשם של האומה האמריקאית בגלל האופן שבו נוצרה.

אלא שהתיקון הזה ימשיך להתקיים, בין אם תוצאותיו טובות או רעות בטווח הבינוני והרחוק, בין אם הביקורת על ארצות הברית מראה שהוא חסר כל היגיון. זהו האוטומט של האומה האמריקאית בעניין הזה.

מה שיכול לגרום לשינוי הוא שהאשמה של ארצות הברית תהפוך לבושה: במקום לכפר על רגשות האשם, האומה תיקח אחריות על מעשיה לפני כמאתיים וארבעים שנה ובשנים שלאחר מכן. תהיה קבלה שאת הנעשה אין להשיב, ושאת העמים האינדיאניים, סליחה, עמי הילידים האמריקאיים שנכחדו, אין להשיב, גם אם ארצות הברית תנסה לתקן את כל העולם מיסודו.

או אז, תתחיל להתקיים עבודה מתוך ערכים ומשמעות ומטרה לשמה, ולא מתוך תיקון למשהו שאין אפשרות לתקנו.

אני רק מקווה שמה שצומח עכשיו בסוריה לא יהיה הרסני עבורנו, בקליפת הבננה שלנו על מפת העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: