דילוג לתוכן
18 באפריל 2012 / kirschilan

נניח שאג'ייל טוב כמו שאומרים – אבל איך בודקים את התוכנה?!


בתאריך 17 באפריל 2012 התקיים המפגש השביעי של Agile Practitioners IL, במשרדי חברת WebCollage ברמת החייל.

את החלק הראשון של המפגש הנחתה קארן שליין, יועצת ומנחה בסדנאות למנהלים בכירים. קארן שיתפה מנסיונה כדירקטורית לבדיקות תוכנה בחברת אמדוקס, ובעיקר כיצד לגשר על הפער שבין תהליך פיתוח התוכנה, אג'ילי ככל שיהיה, והבדיקות שאחרי הבדיקות, אלו שצוות הפיתוח לא מבצע בדרך כלל.

ואכן קארן התחילה את המפגש בדיון פתוח של איסוף הדרישות לכלל הבדיקות: פונקציאנוליות ולא פונקציונאליות; רגרסיה ופרוגרסיה; עומסים, פרופיילינג, ידידותיות למשתמש, אבטחת מידע, התקנה, ועוד.

עוד במהלך ההקדמה, קארן הדגישה את התסכול שנובע מהרשימה הארוכה הזו – כמה קשה למנהל המוצר לכלול את האספקטים שאינם נוגעים ישירות לפיתוח בתוך הדרישות. כמה קשה למפתחים ולבודקים לשמור על פוקוס גם לגבי מה שלא קשור לפיתוח הקונקרטי.

ולעומת זאת כמה קל לנו להאשים את האחר בכשלון הגרסא ברגע האחרון בגלל אותם הנושאים, שאנחנו נוהגים לכלול אותם תחת השם הכולל – Non Functional Testing או NFT.


לאחר ההקדמה קארן הציגה את המודל שיישמה באמדוקס. ראשית, זה התחיל משיום הפעילות הזאת (מלשון Naming) – במקום NFT, שם הקבוצה השתנה ל- SPOT: Stability, Performance, Operability, Tuning. זה אולי נראה שולי, אבל זה ממש לא! קארן הדגישה את התוספת של Tuning – תפקיד הקבוצה הוא גם להמליץ על פעולות מתקנות, ולא רק לאתר את הכשלים.
עדכון: את השם SPOT הגתה אילנה בן דורי, שהיתה עמיתה של קארן באותו הזמן 

שנית, הגברת המעורבות של חברי הקבוצה בשלבים מוקדמים יותר של מסלול הפיתוח – החל בהגדרת הדרישות, ודרך הפיתוח עצמו. במודל של אמדוקס, אנשי ה- NFT, סליחה SPOT, מושאלים לצוותי הפיתוח במהלך האיטרציות כדי לבצע את אותן הבדיקות הלא-פונקציונאליות כבר במהלך השבועיים של כל איטרציה ואיטרציה. אמנם זו לא בדיקה מלאה על מערכת Full Blown ולא בהיקף מלא, אבל זה כבר נותן אינדיקציה מספיק טובה אם יש בעיה או לא. מעבר לכך, עצם הפעילות מעבירה ידע מקצועי לא טריוויאלי מתוך קבוצת ה-SPOT אל קבוצות הפיתוח.

חשוב לציין, שכמו כל שינוי, זה לא היה קל. השינוי נתקל בהתנגדויות ובקשיים. אחד המכשולים העיקריים היה איך לחלק את זמנם של מומחי ה-SPOT בין הקבוצות השונות, וגם בין המטלות של הקבוצה האורגנית. שני כלים מרכזיים בפתרון היו:

  • להבחין בין שני סוגי קבוצות: קבוצות פיתוח, שתמיד עובדות כקבוצה אורגנית, וקבוצות של מומחים, שעובדות לעתים כקבוצה אורגנית, לעתים כקבוצה שמשאילה מומחים, ולעתים גם וגם. בנוסף לקבוצת ה-SPOT, כאלו הן גם קבוצות הדוקומנציה, אינפרה, DBA, ועוד. (באמדוקס הקבוצות האלו זכו לכינויים Orange ו-Blue בהתאמה).
  • לשקף היכן העומס – צווארי הבקבוק, והיכן צריך לעשות החלטות ניהוליות. הפתרון שבחרו באמדוקס הוא סוג של SCRUMBAN – שילוב של סקראם וקאנבאן. כך אפשר היה לעשות קאנבאן של אנשי ה-SPOT שעבדו על משימות של צוותים מרובים במקביל. אם אני זוכר נכון, בזמן שקארן עבדה באמדוקס זה נעשה על-ידי אקסל פשוט ששיקף את המשימות של כל אנשי ה-SPOT בכל הצוותים שהם עבדו בהם. אם עובדים אם כלי אלקטרוני, אפשר ליצור את הקאנבאן הזה כדו"ח מתוך אגרגציה של של ה-SCRUM Boards הרלוונטיים.

לי ההרצאה היתה מעניינת מאוד ואינפורמטיבית (אפילו שאת רוב הדברים כבר הכרתי קודם לכן). משיחות עם משתתפים במפגש הרגשתי שגם להם ההרצאה תרמה מאוד.

את המצגת של המפגש אפשר לראות כאן: NFT in agile environment_practitioners_pdf

בחלקו השני של המפגש עבדכם הנאמן ניצח על משחק המבוסס על 99 Test Balloons. היה כיף, התפוצצו בלונים רבים, ולפחות שני בלונים עמדו בדרישות הסף. כל הכבוד למבצעים J

על הדרך למדנו איך שבלונה עוזרת לנו לייצר בלון באופן מספיק מדוייק כדי לעבור את דרישות הסף – כמו ש TDD ו-BDD עוזרים לנו לייצר תוכנה עובדת לפני שכותבים את הקוד.

  

בחלקו השלישי והמסורתי של המפגש, המשתתפים בחרו באופן אוטונומי אילו שניים מהמשתתפים יקבלו ספר של גויקו מתנה.


אני רוצה להודות לחברת WebCollage על האירוח והכיבוד והחברה הטובה, ובמיוחד לאילון רשף שהסכים לארח אותנו

רוצים ללמוד איך משנים את הכללים? איך מייצרים שיתוף פעולה? איך עושים סקראם כמו שצריך?

הירשמו לקורס סקראם הקרוב בסוף אפריל דרך הלינק הזה: http://www.practical-agile.com/training/scrum-training-menu/practical-scrum

מודעות פרסומת

One Comment

להגיב
  1. kirschilan / אפר 22 2012 11:56 am

    עדכון:
    את המצגת של קארן אפשר למצוא כאן: https://kirschilan.files.wordpress.com/2012/04/nft-in-agile-environment_practitioners_pdf.pdf
    כמו כן, קארן ביקשה לציין שאת השם SPOT הגתה אילנה בן-דורי מאמדוקס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: