דילוג לתוכן
14 במאי 2010 / kirschilan

החום עולה – תרמודינאמיקה ועולם ה IT


בעיתות האטה כלכלית, ארגונים רבים חווים האטה בנפח הפעילות, וכתוצאה מכך, יורדת רמת הפעילות של הפרטים בארגון. אם תרצו, ה"אטומים" או ה"מולקולות" שיוצרים את הרקמה הארגונית זזים פחות ולאט יותר, ובעצמם מיצרים פחות "חום".

ה"תרמומטר" של כל ארגון הנסחר ציבורית הינו מחיר המניה. על המנכ"ל להשקיע דלק (הון) על מנת למנוע קיפאון של המסה של הארגון. אם מושקע יותר מדי דלק בתנאי תת-לחץ כלכלי, התרמומטר מראה ירידה בטמפרטורה, והשוק מגיב מיד. גם אם המנכ"ל צופה שבעוד רבעון אחד שניים שלושה או אפילו חמישה רבעונים יעלה שוב הלחץ, ושוב תידרש אותה המסה כדי לשמור על טמפרטורה אופטימאלית, עליו להפטר ממסה עודפת על מנת לשמור על תפקוד נורמאלי של הארגון.

אמממ, רגע, המשבר הכלכלי התחיל להראות סימנים שהוא מסתלק לו, ולכן הלחץ שוב עולה. אפעס מכיוון שארגונים רבים השילו מסה עודפת, החום עולה, ואיתו הקריאה בתרמומטר. אבל המסה נותרה ללא שינוי. אותם האטומים שיוצרים את הרקמה הארגונית (קרי – אנחנו) מגורים ותזזיתיים יותר, והפעם יותר מבעבר.

כעת כשנוספת מסה לארגון על מנת להתמודד עם הלחץ העולה וגובר, האטומים (אנחנו – זוכרים?) נאלצים להתרוצץ כשיקוף לטמפרטורה העולה, ובאותו הזמן גם לחמם את המסה שנוספה לארגון.

כולנו מכירים את ההשפעה של "חוק בויל" עלינו: עודף דואר אלקטרוני, ישיבות גב אל גב, שבעצמן דורשות עוד מסמכים ועוד דואר אלקטרוני, ודרישה ללימוד תוך כדי עבודה הן לנו והן לעמיתנו ה"אטומים" החדשים.

עם יציאתו של העולם ממשבר כלכלי אחד, ארגונים חייבים לחמם בעדינות את האטומים לקראת התקופה הממשמשת ובאה. מעט מדי מסה, או יותר מדי לחץ חיצוני (פרויקטים חדשים) – והארגון "ירתח" ויפסיק לתפקד. יותר מדי מסה, או מעט מדי לחץ, והארגון יקפא וגם אז יפסיק לתפקד.

אמממ, רגע, רגע. הנה מעבר לפינה כבר מגיח המשבר הכלכלי הבא.

לא פשוט למנכ"ל חברה בתנאי ואקום, אך באותה מידה מורכב למנכ"ל בתנאי לחץ גבוה.

אין זה מפליא שהשפה שלנו רוויה בביטויים ואנלוגיות לחום וקור ולחץ. "לא עומדים בלחץ"; "הפרויקט הזה קפוא"; "המסמך בתנור"; "הלו"ז לחוץ".

או כדברי הנשיא טרומן – אם אינך עומד בחום, צא מהמטבח 😉

מודעות פרסומת

One Comment

להגיב
  1. סתיו אדם / מאי 14 2010 6:57 am

    🙂 השפה החדשה ….
    אומנם בנושאים שונים אבל בסופו של יום מדברים מהבטן ….

    החכמתי תודה .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: