דילוג לתוכן
13 בדצמבר 2009 / kirschilan

האמת ההסטורית בפיג`מת הפסים


בשנת 2008 יצא לאקרנים הסרט "הילד בפיג`מת הפסים", לפי ספר הנושא אותו השם, שיצא לאור שנתיים לפני כן. תקציר הסיפור: ברונו, ילד בן שמונה, הוא בנו של מפקד מחנה ריכוז והשמדה מזמן מלחמת העולם השניה. לברונו מספרים שהמחנה הוא חווה חקלאית, ושאסור לו להתקרב אל החווה. סקרנותו גוברת עליו, והוא מתידד עם ילד בשם שמואל, אותו הוא פוגש מעברו האחר של גדר המחנה.
הילד בפיג`מת הפסים *ספוילר מס 1!* כאשר אימו של ברונו מגלה, בעקבות הערת אגב, מה נעשה במחנה, היא מחליטה לחזור עם הילדים לברלין. אלא שבצירוף מקרים גורלי, ברונו מציע לשמואל לעזור לחפש את אביו שנעלם, ושמואל מציע שברונו ילבש כותונת פסים כדי שלא יחשדו בו. במהלך החיפושים אחר האב, הילדים נכנסים לצריף שכל שוכניו נשלחים לתא הגזים, והשניים מתים תוך שהם מחזיקים ידיים.
הספר והסרט זכו לאהדה רבה מצד העיתונות, וכן במספר פרסים. מצד שני, הסיפור ספג ביקורת נוקבת על חוסר אמינות הסיפור, על כך שלא יתכן שילד יוכל לחדור לתוך המחנה מבלי להתגלות, על כך שלא היו ילדים בגיל שמונה במחנות ההשמדה, ועוד. הרב בנימין בלך טוען שילדים בגיל שמונה הומתו מיד עם הגיעם למחנה. טענה שגויה, ככל הנראה, שכן ביום השחרור נמצאו מעל שש מאות ילדים חיים בגילאים שונים באושוויץ.
ולגבי הסיפור – האם זה באמת משנה אם הוא אמין או לא? אם הוא יתכן או לא? הלא הספר והסרט נכתבו מלכתכילה כסיפורת, ולא כביוגרפיה או ספר היסטורי.
שיער *ספולר מס 2!* איש לא מעלה על דעתו שקלוד באמת התחלף עם ברגר באותו יום גורלי, ובאמת טס בשוגג לברמינגהם, אנגליה, ומשם לויאטנם לפגוש את מותו בטרם עת. ובכל זאת, בכל פעם שאני צופה בסרט "שיער", השערות שעל עורפי סומרות באותה סצנה אחרונה. המחזה והסרט הביאו לשינוי חברתי עמוק בחברה האמריקאית, ובעולם. המחזה, שנתקל בהתנגדות עזה, למרות אהדה מקיר לקיר של הביקורת, הביא לשינויים עולמיים בנוגע לחופש הפרט. בתי משפט בארה"ב התירו להציג את המחזה למרות התנגדות הממסד, ובאנגליה הצגת המחזה סימנה את תום עידן הצנזורה במדינה.
וחזרה לפיג`מות פסים. "הילד בפיג`מת הפסים" עוסק בעמדות ובשינוי עמדות, בחשיפת הנוער לנושא רגיש, ובשימור זכר השואה. גם ב"החיים יפים", גואידו לא באמת המציא משחקים להעסיק את ג`ושוע ולהסיח את דעתו מהמציאות הבלתי נסבלת. אמנם גם סרט זה ספק ביקורות על חוסר אמינות הסיפור בניגוד לאהדת הביקורת המקצועית על הסרט, והפרסים בהם זכה. האשמות הוטחו ברוברטו בניני שהוא מנצל את השואה למטרת רווח אישי. יש ניצולי שואה שראו בסרט ניצול ציני של השואה. אולם הסרט מעביר באופן חד עד כאב את אכזריות הגורל בעולם בלתי נתפס.
החיים יפים * ספוילר מס 3!* בסצנה אחת הופך בניני את הסיפור מקומדיה מרירה לטרגדיה בלתי נתפסת, ומותיר את הקהל המום מהזילות הבלתי נסבלת של חיי אדם בתקופת השואה.
הרי אם סרטים אלו יסייעו לשימור זכר השואה, להגברת המודעות, ולהקטנת השפעתם של מכחישי השואה – יש בהם ערך רב הרבה יותר מערכם האומנותי גרידא.
המחזה "שיער", כאנקדוטת סיכום, נאסר להצגה במינכן, כל עוד לא תוסר סצינת העירום מהמחזה. דובר מקומי של המחזה הצהיר שקרובי משפחתו צעדו בעירום אל מחנה ההשמדה אושוויץ. המחזה הותר להצגה במלואו לאחר הצהרה זו.
מקור למידע ולתמונות: ויקיפדיה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: